Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 0 komentarzy

Rocznica aneksji Krymu: Putin przemówił

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Uczyniliśmy jedynie to co było w naszym obowiązku" - powiedział w odniesieniu do zajęcia Krymu prezydent Rosyjskiej Federacji

 

Zachód starał się nie dopuścić do całkowitego zjednoczenia Krymu z Rosją, stwierdził prezydent Władimir Putin w wywiadzie dla autorów filmu "Krym. Droga do ojczyzny". Dokument miał swą premierę dziś na kanale Rossiya 1.

„(Na Zachodzie) wszyscy starali się nie dopuścić do zjednoczenia Krymu z Rosją. Wszelkimi środkami, w każdym formacie i według wszystkich schematów” – stwierdził rosyjski lider dodając, że: „Była to kolejna próba odciągnięcia Rosję od jej interesów. Jest to jednak trudne do wykonania, a szczerze mówiąc - niemożliwe”.

Zdaniem Putina wszystkie zadania podjęte w owym czasie zostały pomyślnie zrealizowane. "Był tylko jeden niefortunny epizod, kiedy pierwsze oddziały przerzucone na Krym zostały tam dłużej niż było to konieczne. Gdy tylko mnie o tym uświadomiono, natychmiast zwróciłem uwagę ministra. Pytałem kto im na to pozwolił, lecz w odpowiedzi usłyszałem, że oni już wracają (…) Lecz ani jednego, podkreślam, ani jednego rozboju się nie dopuszczono. A przecież całe przedsięwzięcie nie było proste. Mam na myśli skalę, wykorzystanie różnego rodzaju sił i środków. W trakcie pierwszego etapu było tam GRU, spadochroniarze, piechota morska i inne jednostki. Ministerstwo Obrony pracowało wówczas bardzo profesjonalnie, harmonijnie. Także pozostałe ministerstwa pozostały bez zarzutu. Wszystko było tak skoordynowane, że zadawałem sobie pytanie: czy to naprawdę my? (…) Znamy jednak wyniki referendum. Postąpiliśmy zatem zgodnie z naszym obowiązkiem”.

 

                                                                     Władywostok, 15 marca 2015

 Wypowiedź Władimira Putina opublikowała rosyjska agencja informacyjna TASS.

 

Tłumaczenie dla Neonu24.pl – Sara Kostecka

KOMENTARZE

 • Putin powtarza kłamstwa rosyjskiej propagandy
  Powiedział, że Stany Zjednoczone stały za przewrotem na Ukrainie. Polska szkoliła ukraińskich nacjonalistów. Były plany użycia broni atomowej, a Janukowycz został ewakuowany. Wszystko to mówił Władimir Putin w filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny", który powstał z okazji pierwszej rocznicy zaanektowania Krymu przez Rosję. - W te kłamstwa mogą uwierzyć jedynie Rosjanie skazani na oficjalną propagandę. Dodać też należy że tego nielegalnego zawłaszczenia Krymu nie uznało żadne państwo na świecie. Oficjalnie, w swietle prawa miedzynarodowego Krym, choć znajduje się pod rosysjką okupacją nadal należy do Ukrainy.

  Co jest ważne? - Putin otwarcie przyznał, że plany zawłaszczenia Krymu przez FR powstały długo przed "majdanem". Wcześniej jak pamiętamy, przyznał, że te "zielone ludziki" to nie byli przebierańcy w strojach rybackich i myśliwskich kupionych w sklepie za rogiem, tylko regularne rosyjskie jednostki specjalne. Uprzednio lansowano tezę, że była to jakaś "samoobrona" i "miejscowi patrioci krymscy". Wiersze o nich miano pisać, pieśni śpiewać... A się okazało, że to byli terroryści (żołnierze bez znaków identyfikacyjnych wg prawa międzynarodowego są terrorystami).

  Co jest niezwykle niepokojące - "w czasie kryzysu krymskiego Putin „był gotów” użyć broni atomowej". Jak wiemy obecnie jest gotów użyć broni atomowej przeciwko innym krajom, w tym Polsce, czym groził nam parę miesięcy temu Żyrinowski.

  Cóż by tu napisać? - Tego szaleńca trzeba jak najszybciej powstrzymać!

  Wypada też skorygować "się pojawił" na "został pokazany".
 • @Mind Service 00:34:56
  W którym roku Rosja uznała granice między Ukrainą a Rosją w ONZ?
  Jakieś potwierdzenie przydałoby się.
 • @klementyna 00:46:12
  5 grudnia 1994 roku.

  W ONZ nie potwierdza się żadnych granic. Wiem do czego zmierzasz - do fałszywki lansowanej swego czasu przez propagandę FR. Nie mam zamiaru kontynuować tego wątku, bo jest on nie na temat rocznicy bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję, o której jest notka.
 • @Mind Service 01:16:21
  "W ONZ nie potwierdza się żadnych granic."
  Większej głupoty już dawno nie czytałem.
 • @Mind Service 01:16:21
  Czyżby powróciła KATOLICKA czyli NIELUDZKA ZMORA !! Mind Service ??

  CO TY TU ROBISZ ?? do Watykanu !! tam pisz -TAM !! twój dom !!!
 • @Mind Service 00:34:56
  http://m.neon24.pl/02f64042b4737f3a17feaef5f7bc4c2c,12,0.jpg
  Bez wątpienia, na Ukrainę napadła Polska, widzieliśmy wszyscy w TV na własne oczy wyczyny R. Sikorskiego. Była to napaść na "króla", a nie na mięso armatnie, ale tym niemniej Polska nie ustrzegła się od akceptacji mordów na majdanie i w Odessie.

  Polska nie ustrzegła się od akceptacji ideologii faszystowskiej.

  Polska powinna być wykluczona z ONZ.

  Dlaczego Putin nie miałby gotować broni atomowej, gdy Rosja była zagrożona prewencyjnym atakiem nuklearnym ze strony USA?

  http://interesariusz.neon24.pl/post/120260,wojna-domowa-na-ukrainie-16-03-2015r-quo-vadis
 • @Mind Service 00:34:56
  Jak się okazuje Polska nie tylko szkoliła ale i bierze czynny udział. M.in prywatna armia ministra Sieńkiewicza:
  https://marucha.wordpress.com/2015/03/16/jacy-najemnicy-zostali-zabici-w-donbasie/
  To też są kłamstwa rosyjskiej propagandy?
 • @Jan Paweł 10:31:29
  "To też są kłamstwa rosyjskiej propagandy?"

  http://www.segodnia.ru/news/157848
 • opozycjoniści boją się "listy śmierci"
  Rosyjskie służby rekomendowały opozycyjnej dziennikarce wyjazd z Rosji. Jak napisał "Kommiersant", chodzi o prezenterkę związaną z telewizją "Deszcz" Ksenię Sobczak. Jej tymczasowa emigracja miałaby być związana z funkcjonowaniem tak zwanej "listy śmierci"

  Według dziennika "Kommiersant" na "liście śmierci" znalazło się także nazwisko Kseni Sobczak, która oświadczyła publicznie, że będzie musiała dla własnego bezpieczeństwa wynająć ochronę. "Kommiersant" stwierdził, że Sobczak spotkała się z przedstawicielami służb specjalnych, a ci rekomendowali jej wyjazd z kraju.

  "To mocno przesadzone informacje" - napisała dziennikarka na swoim blogu. Jednocześnie "Nowaja Gazieta" zasugerowała, że na "liście śmierci" oprócz Niemcowa i Sobczak są: szef Echa Moskwy Aleksiej Wieniediktow i były więzień polityczny Michaił Chodorokowski.


  http://www.kommersant.ru/doc/2687889
 • Tu jest ten wspomniany w notce film o Krymie:
  https://www.youtube.com/watch?v=t42-71RpRgI
 • @Mind Service 01:16:21
  Wbij sobie do łba pusty ciulu, że nigdy nie było państwa Ukraina i już nie będzie. Z Polską także ten sztuczny twór i podarek Chruszczowa granic nie uregulował, jak i z Rumunią i Węgrami. No i zniknij z tego portalu bo go zasmradzasz swymi pierdami hasbarska mendo...
 • @Mind Service 00:34:56
  Ludobujcy UKRAIŃSCY Mordują IDENTYCZNIE Jak UPA ! said

  2015-03-16 (poniedziałek) at 07:32:01
  82-letni dziadek zastrzelił ze strzelby myśliwskiej dowódcę sotni z Majdanu.

  W czasie, gdy bohater Majdanu próbował zgwałcić jego prawnuczkę.
  Według ukraińskich mediów, „20 sierpnia 2014 w walce o wyzwolenie Ługańska zginął setnik 8-ej „afgańskiej” sotni Samoobrony Majdanu kijowlanin Oleg Mіchniuk.”

  Za swoją afgańską i komsomolską przeszłość „Mіchniuk cieszył się na Majdanie wielkim autorytetem”. Również media poinformowały o tym, że pogrzeb, prawdopodobnie, odbędzie się w Kijowie w dniu 22 sierpnia 2014r na Bajkowym lub Łukjanowskim cmentarzu wojskowym. Pożegnanie odbędzie się na Majdanie, gdzie Oleg Michniuk, ten bohater, przebywał tam od pierwszego dnia ,,rewolucji”.

  A było to tak:
  Wraz z dwoma swymi podwładnymi z 8-ej „afgańskiej” sotnі, obecnie wchodzącej w skład batalionu Ajdar, Mіchniuk, nachłeptawszy się wódki (ukr. – horiłki – od tłum.), postanowił w najlepszych tradycjach okupantów wykorzystać miejscowe dziewczęta.

  Długo goniąc za niepełnoletnią mieszkanką wioski, wpędzili ją do stodoły i próbowali zgwałcić. W tym momencie z domu wypadł jej 82-letni pradziadek z dwururką i na miejscu zastrzelił dwóch gwałcicieli.
  W czasie, gdy dziadek przeładowywał strzelbę, trzeci bandyta zdołał uciec. Wzywając pomocy wspólników z Ajdaru, powrócił on na miejsce śmierci swojego dowódcy, aby zemścić się na rodzinie dziewczyny, ale ona i jej rodzina zdołali się schować.

  Rozwścieczeni żołnierze z oddziału karnego spalili chatę i budynki gospodarcze.

  Tak UKRAINSCY nacjonaliści „wyzwalają Ługańsk”.
 • @Mind Service 00:34:56
  Jacy najemnicy zostali zabici w Donbasie

  Posted by Marucha w dniu 2015-03-16 (poniedziałek)

  W Donbasie największe straty wśród zagranicznych najemników działających w składzie APU [Auxiliary Power Units; вспомогательная силовая установка – ВСУ; Pomocnicze Jednostki Bojowe] poniosły:

  Polski PMC [Private Military Company; Частная военная компания – ЧВК; Prywatna firma wojskowa] „ASBS Othago” straciła 394 ludzi (zabici i ranni). [Jest to prywatna firma Bartłomieja Sienkiewicza, który w latach 2013 do 2014 był ministrem spraw wewnętrznych – i nikt, włącznie z niezależną prasą, nie widział w tym nic niewłaściwego – admin].
  Amerykańscy PMC „Greystone” – 180 osób.
  Amerykański PMC „Academi” (wcześniej znany jako osławiony Blackwater) – 269 ​​osób.
  Kobiety-snajperzy z krajów bałtyckich – 26 osób.
  CIA – 25 osób.
  Najemnik kobietaPonadto, według niektórych ekspertów, w składzie oddziałów okrążonych pod Debalcewem około 25% składu osobowego, czyli ok. 2200 ludzi, należało do oddziałów NATO i różnych firm dostarczających płatnych najemników. I to by wyjaśniało gorączkową działalność dyplomatyczną przywódców Zachodu, w tym przyjazd do Moskwy przywódców Francji i Niemiec.

  Możemy zatem oszacować wojenne straty NATO i jego sojuszników w kotle Debalcewskim (zabitych i rannych):

  Wojskowe służby lotnicze Wielkiej Brytanii – około 20 osób.
  Wojskowe Siły Specjalne Stanów Zjednoczonych – około 15 osób.
  Legia cudzoziemska – 10 osób.
  Polscy najemnicy – 10 osób.
  Najemnicy z Izraela – 1o osób.
  Najemnicy z Chorwacji – 10 osób.
  Za http://www.segodnia.ru/news/157848
  Tłum. gajowy Marucha
 • @Mind Service 00:34:56
  Prawnuki SS-Galicji UKRAIŃCY - MORDUJĄ ! said

  2015-03-16 (poniedziałek) at 08:04:00
  Pyszniak:
  Jestem teraz zdrajcą dla „ukrainy”, bo urodziłam się w regionie Zakarpacia.
  Moja matka powiedziała mi: „Kiedy wrócisz, osobiście cię zastrzelę”.
  A i Gwardia Narodowa chce na mnie wykonać wyrok. Jestem na dwóch listach egzekucyjnych.

  Ja po prostu martwię się o przyszłość moich dzieci. Jak dla mnie, nie boję się o siebie – współczuję tylko moim dzieciom.
  Żal mi moich dzieci.
  Szczerze mówiąc, gdybym nie miała dzieci, to chwyciłabym za broń i poszła z ukraincami nacjonalistami walczyć.
  Oni nie są armią ukraińską.
  Nie są wyzwolicielami.
  To są bestie, mordercy!

  Kiedy weszli do miasta, nie było tam ani jednego bojownika. Ostrzelali miasto pociskami artleryjskimi, a zaraz potem zajęli się grabieżą domów i ludzi.
  Nawet faszyści niemieccy nie robili takich rzeczy.
  Nawet faszyści!

  Ale to powstanie – to prawnuki SS-Galicji, którzy podnieśli głowy.
  Ponieważ pochodzę z Zakarpacia, stare babcie opowiadały nam, że nawet faszyści niemieccy nie robili rzeczy, których dopuszczali się ci z SS-Galicja ukrainska [14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska), określana potocznie jako 14 Dywizja SS-Galizien – przyp. tłumacza].

  Ci ukraincy byli miejscowi i torturowali miejscowych mieszkańców których wcześniej znali. Gwałcili ich żony, zabijali dzieci.
  I tacy sami stali się ci obecni ukraincy – ich prawnuki.
  Nauczeni dzisiaj doktryn ukraiców Bandery i Doncowa.

  Wrócili z piekła, ponownie się odrodzili, gdyż zostali dzisiaj wyhodowani na tych samych doktrynach Bandery.
 • @Mind Service 00:34:56
  W podobnym przypadku to Powstańcy dorwali gwałcicieli w kotle Debalcewo i wymierzyli im karę rekwirując narzędzia gwałtu po czym puścili wolno na na ich stronę. Później było nawet w jakimś naszym serwisie o leczeniu potwornych okaleczeń w Charkowskim szpitalu.....
 • @Mind Service 00:34:56 odpowiedz śmieciu hasbarowski i pusty ciulu...
  Jak to jest? minister spaw wewnętrznych może sobie stworzyć prywatną armię i brać udział w wojnach z cywilami w innych krajach? i nic mu za to nie grozi?!! Polski PMC [Private Military Company; Частная военная компания – ЧВК; Prywatna firma wojskowa] „ASBS Othago” straciła 394 ludzi (zabici i ranni). [Jest to prywatna firma Bartłomieja Sienkiewicza, który w latach 2013 do 2014 był ministrem spraw wewnętrznych – i nikt, włącznie z niezależną prasą, nie widział w tym nic niewłaściwego – admin].

  I jakoś nie jest ścigany za udział w prywatnej wojnie przy użyciu środków militarnych .
  Ważne i zbawienne jest to aby załapać się na nośne nazwisko.

  Oj!, Henryku Sienkiewiczu czemuś nie opatentował swojego nazwiska ?
 • @Mind Service 00:34:56
  Radzę ci jewrejski, chazarski trollu z hasbary historii Krymu się pouczyć, bo coś cienko z tą wiedzą u ciebie.
  Poniedziałek, 24 lutego 2014 o godz. 16:04:31 Ukraińska okupacja Krymu? Polska okupacja Ukrainy? Ukraina staje w obliczu rozpadu państwa. Licznie zgromadzeni na centralnym placu Sewastopola mieszkańcy, skandując hasła „Putin nasz prezydent!” oraz „Rosjo, zostaliśmy porzuceni, weź nas z powrotem!”, wskazują swoje sympatie narodowe i preferencje polityczne . Skąd ta miłość do Rosji, a niechęć do państwa, w którym żyją? Czy ci ludzie czują się okupowani przez Ukrainę? Jeśli tak, w jaki sposób ta okupacja się zaczęła? W roku 1954 ówczesny I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow, odłączył Krym od Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i przyłączył do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zmiana ta wydawała się wówczas kosmetyczna. Wszak Krym pozostawał częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najwyższa władza pozostała ta sama, a przesunięcia z jednej republiki związkowej do drugiej, było niewiele kosztującym gestem dobrej woli, mającym świadczyć o braterstwie narodów. Gest ten wykonano w trzechsetną rocznicę zawarcia ugody w Perejesławiu, gdzie polska dotąd Ukraina, rękami ich kozackich przywódców, poddała się pod panowanie władców Moskwy. Na marginesie warto przypomnieć, że w imieniu Kozaków ugodę zawierał Bohdana Zenobii Chmielnicki, który wciąż powszechnie uznawany jest za bohatera Ukrainy.

  Zmiana ta wydawała się kosmetyczna, aż tu nagle w 1991 roku rozpadł się ZSRR, a na jego gruzach powstały państwa niekoniecznie pałające do siebie braterską miłością. Krym po rozpadzie ZSRR pozostał w granicach Ukrainy, mimo iż w większości zamieszkiwany jest przez ludność rosyjskojęzyczną. Tej, jak widać, po ponad dwóch dekadach istnienia suwerennej Ukrainy, wciąż bliżej do Rosji. Czy tę sytuację można nazwać okupacją Krymu przez Ukrainę? Chciałbym, by na to pytanie odpowiedzieli sobie przede wszystkim sami Ukraińcy, zwłaszcza ci z nich, którzy od lat głoszą hasła o polskiej okupacji Ukrainy.

  Mnóstwo Ukraińców, z którymi się dotąd spotkałem, jest święcie przekonana, że Polska była okupantem Ukrainy, stąd jak najbardziej usprawiedliwiony był fakt, iż miejscowa ludność wielokrotnie buntowała się i brała krwawy odwet na „okupantach” i ich rodzinach. Warto więc przypomnieć jak Ukraina znalazła się w granicach Polski. A właściwie... jak Polska stworzyła Ukrainę.

  Na początku odrzućmy absurdalne twierdzenie, że Polska okupowała Ukrainę już sześć stuleci temu. Wiem, że to będzie trudne do przełknięcia dla wielu Ukraińców, ale trzeba powiedzieć wprost: tak, jak na przykład w VIII wieku nie było jeszcze Polski, tak w XIV wieku nie było jeszcze Ukrainy, więc jak można ją było okupować?

  A co było? Oczywiście były ziemie i byli ludzie, ale ani ziem zamieszkałych przez różne plemiona słowiańskie w VIII wieku nie nazywano Polską, ani też zamieszkałych w XIV wieku przez Rusinów ziem nie nazywano Ukrainą, a ich samych Ukraińcami. Kiedy więc i jak powstała Ukraina?

  Pospolicie znane Polakom i Rusinom słowo „ukraina” jeszcze w XVI wieku oznaczało pogranicze. Tak więc obozując w roku 1562 pod litewskim Połockiem, hetman koronny Florian Zebrzydowski pisał o „ukrainie połockiej”[1], czyli o połockim pograniczu[2]. Kilka lat wcześniej, bo w 1557 roku, uczestnik polskiego poselstwa do Imperium Osmańskiego, Erazm Otwinowski, podziwiając „tureckich” wojowników pisał:

  „POGRANICZNI ludzie albo służebni, którzy tam przyjeżdżają, które oni deliami zową, ci tylko tak chodzą jako i jeżdżą w ostrogach, z pierzem pospolicie żurawiem białem i według tego, jako który zwycięstwo otrzymał, tylko piór białych u kiwiora [rodzaj nakrycia głowy] nosi i z bronią wielką, aby znać było UKRAINNEGO witezia [rycerza].”[3]

  Miała więc swoje ukrainy nie tylko Litwa, ale i Imperium Osmańskie. Ba! Jak pisał Fabian Birkowski, miała je nawet Afryka[4]. Bo też i ukraina znaczyła wówczas nic więcej, jak tylko pogranicze. A pogranicza są w bardzo wielu miejscach. Kiedy więc słowo ukraina stała się nazwą własną jednej z krain, przechodząc później w nazwę państwa?

  W roku 1569 do Królestwa Polskiego przyłączono część terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego. Akt ten można porównać do tego, co zrobił Chruszczow w 1954 roku. Zygmunt II August, który był wówczas jednocześnie i królem polskim, i wielkim księciem litewskim, odłączył od jednego swojego państwa część terenów i jego mieszkańców, po czym przyłączył „jako rownych do rownych, wolnych do wolnych ludzi” do drugiego. Była to bezkrwawa zmiana granic. Wkrótce potem doszło do zjednoczenia Polski i Litwy unią realną.

  Warto tu podkreślić fakt, na który zwróciła uwagę ukraińska profesor historii, Natalia Jakowenko. Stwierdziła ona, że ówcześni ruscy kronikarze, rzetelnie odnotowujący mnóstwo drugorzędnych szczegółów z bliskiego im życia, „nie zauważyli” tak epokowego aktu, jak przekazanie Polsce części swoich ziem.

  „Nie świadczy to jednak o obojętności wobec losów rodzinnego kraju. W średniowiecznych kategoriach, w przeciwieństwie do współczesnego schematu myślenia, odrębność polityczna utożsamiana była nie z niepodległością państwa, ale z własnym władcą. A ponieważ wielkim księciem litewskim i królem [polskim] była jedna osoba – Zygmunt II August, w oczach ludzi owego czasu w ogóle nie zaszło żadne epokowe wydarzenie, bowiem lokalne instytucje polityczne, przez które realizowała się właściwa odrębność w ustroju administracyjnym, zwyczajach i systemie prawnym, pozostały bez zmian.”[5]

  Tak oto w granicach Królestwa Polskiego znalazły się ziemie, z których część wkrótce zaczęto nazywać Ukrainą. Dlaczego Ukrainą? To proste. Skoro zmieniły się granice Królestwa, to zmieniło się również i to, gdzie były pograniczne ziemie tejże Polski. Nowe pogranicze było bardzo słabo zaludnionym pasem ziemi od strony tatarskiej i moskiewskiej. Tam była owa ukraina, która wkrótce stała się Ukrainą. Po Unii Lubelskiej 1569 roku zanika bowiem zwyczaj nazywania każdego pogranicza ukrainą. Pozostała jedna ukraina – polskie pogranicze od Tatarów i Moskwy. Wkrótce sformalizowano ten termin. Ukrainą zaczęto nazywać terytorium przyłączonych do Polski w 1569 roku województw bracławskiego i kijowskiego. A po odzyskaniu z rąk moskiewskich księstwa czernihowskiego (fakt ten sformalizowano rozejmem w Dywilinie 1618 roku), także i o te ziemie powiększono Ukrainę. http://static.kresy.pl/image/x/f9214109fc777bf96437d760637c571b.jpg Najlepszym tego dowodem są uchwały sejmów polsko-litewskich, które współtworzyli posłowie z Ukrainy. Przykładowo, w czasie sejmu 1659 roku wymieniono „Woiewodztwa Ukrainne”. Były to „woiewodztwa, Kiiowskie, Bracławskie, Czerniechowskie”[6]. Wszelkie też traktaty, w których padało słowo Ukraina, potwierdzają takie, a nie inne rozumienie tego pojęcia. Także i w potocznym rozumieniu Ukraina była terytorium złożonym z trzech, wymienionych województw. Przykładem rękopis „Opisanie Woyny Kozackiey, to iest Buntow Chmielnickiego z namienieniem roznych Woien z postronnymi monarchami [...]”, w którym stwierdzono:

  „Ukraina jest kraj polski z trzech województw kijowskiego, bracławskiego i czernihowskiego składający się, od wschodu słońca przy granicy moskiewskiej, potym tatarskiej, dalej ku południowi wołoskiej [czyli mołdawskiej] leżący, ciągnie się wzdłuż (rachując i stepy, to jest Dzikie Pola obszerne, dla których dla niedostatku wody i lasów, tudzież niebezpieczeństwa od Tatarów ludzie nie mieszkają) […] I dlatego Ukrainą ten kraj przezywa się, że przy kraju cudzych granic ma swoje położenie.”[7]

  To rozumienie pojęcia Ukraina nie ograniczało się tylko do Polaków, bo i Rusini tak właśnie pojmowali ten termin[8]. Przykładów jest aż nadto, choćby anonimowy, kozacki świadek wojen drugiej połowy XVII w., czyli tak zwany Samowidec. W swoim latopisie[9] wielokrotnie używa nazwy Ukraina. Padają tam nazwy miast i ich przypisanie do różnych ziem. Na przykład o okolicach Jarosławia (chodzi o część województwa ruskiego, którego stolicą był Lwów) pisał jako o „polskiej ziemi”[10]. Podobnie czynili i osiemnastowieczni Kozacy. Ukraina bowiem, aż do końca istnienia Rzeczpospolitej Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a nawet dużo później, to tereny naddnieprzańskie. Nie sąsiadujące z nią Wołyń i Podole, czy bardziej od nich na zachód leżące województwo ruskie ze Lwowem, ale właśnie tereny wokół Dniepru. Dopiero pod koniec XIX wieku ukraińscy historycy (w szczególności Michajło Hruszewskij oraz Iwan Franko) rozszerzają znaczenie terminu Ukraina na całość ziem ruskich. Na tej to właśnie podstawie część dzisiejszych Ukraińców, zwłaszcza spod znaku wojującej na Majdanie „Swobody” uważa, że tereny etnicznej Ukrainy rozciągają się niemal do Wisły, gdyż w przeszłości zamieszkiwała je ludność ruska. Zresztą nie tylko uważa, ale i wysuwała już roszczenia terytorialne wobec Polski.

  Jak z tego, bardzo skrótowego opisu genezy powstania Ukrainy widać, twierdzenie o polskiej okupacji Ukrainy jest nieuzasadnione. Polska najpierw pokojowo weszła w posiadanie ziem, które utworzyły przyszłą Ukrainę, po czym ją stworzyła. Polska nie zajęła Ukrainy zbrojnie, i nie okupowała jej. Tak potępiane przez historyków liberum veto ma tę zaletę, że nikt nie może dziś Polakom zarzucić, iż narzucali innym swoją wolę. Jeden poseł z Ukrainy, czy z innej części wspólnej Rzeczpospolitej, mógł zerwać obrady sejmu. Bez porozumienia, bez kompromisu, bez powszechnej zgody, nie można było w Polsce tworzyć prawa. Takich prerogatyw nie mają dziś reprezentanci Krymu w ukraińskim parlamencie...

  Gdyby nie Królestwo Polskie, nie byłoby Ukrainy i Ukraińców. Przy czym warto zaznaczyć, że pod tym drugim pojęciem, do końca istnienia dawnej Rzeczpospolitej rozumiano nie naród, ale mieszkańców Ukrainy. Polski szlachcic zamieszkujący Ukrainę nazywał się Ukraińcem[11]. Dopiero dużo później, po rozbiorach Polski, uformowano naród ukraiński, który zaczął rościć pretensje do ziem, które nigdy Ukrainą nie były. Efektem tego było między innymi ludobójstwo na Wołyniu w czasie II Wojny Światowej.

  Zdaję sobie sprawę, że to, co tu piszę będzie szokiem dla większości Ukraińców. Piszę to jednak nie w tym celu, by wypominać Ukraińcom okupację Krymu i moralnie usprawiedliwiać rozpad państwa. Piszę to po to, by właśnie dzisiaj, w sytuacji, gdy część obecnego terytorium państwa ukraińskiego grozi odłączeniem się od reszty, skłonić Ukraińców do refleksji. Może wówczas przyjmą jeden standard oceniania historii. Jeśli Krym uważają za integralną część swojego kraju; jeśli uważają, że nie są jego okupantami, to dlaczego za okupantów Ukrainy uważają Polaków? A jeśli sądzą, że Polska okupowała (a nawet wciąż okupuje etniczną) Ukrainę, to jakie mają moralnie prawo do utrzymania w swoich granicach Krymu?

  Dr Radosław Sikora

  Przypisy:


  [1] Materiały do działalności wojskowej Floriana Zebrzydowskiego. „Przegląd Historyczno – Wojskowy” t. IX, z. 2. Warszawa 1937, s. 283.

  [2] Dla słabiej znających geografię wyjaśnienie. Połock leżał na północno-wschodnich krańcach ówczesnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli dobre kilkaset kilometrów na północ od terytorium dzisiejszej Ukrainy.

  [3] Erazm Otwinowski, Wypisanie drogi tureckiej. W: Antologia pamiętników polskich XVI wieku. Red. Roman Pollak. Wrocław – Warszawa – Kraków 1966. s. 192.

  [4] Julian Bartoszewicz, Co znaczyła i gdzie była Ukraina. „Biblioteka Warszawska” t. II. 1864. s. 17.

  [5] Natalia Jakowenko, Historia Ukrainy. Od czasów najdawniejszych do końca XVIII wieku. s. 155.

  [6] Volumina Legum. Tom IV. Petersburg 1859. s. 296.

  [7] Cytat za: Piotr Borek, Ukraina w staropolskich diariuszach i pamiętnikach. Kraków 2001. s. 12. Tam dalsze rozważania o rodowodzie terminu Ukraina.

  [8] Choć Ukraińcy lubią się dziś powoływać na jeden, wyjątkowy przypadek, kiedy to w trakcie negocjacji między Kozakami a Szwedami w 1657 roku, Iwan Wyhowski domagał się „całej starożytnej Ukrainy albo Rusi, gdzie bywała grecka wiara, i gdzie istnieje jeszcze język aż do Wisły.” (Jakowenko, Historia, s. 23). Najczęściej zapominają jednak o kontekście tego wydarzenia. Chodziło wówczas o określenie terenów, które mieli na Polsce zagarnąć Kozacy. Domagali się, co nie dziwi, jak najwięcej. Utożsamienie Rusi z Ukrainą miało na celu usprawiedliwienie tych żądań.

  [9] Літопис Самовидця. Dostępny pod linkiem: http://litopys.org.ua/samovyd/sam.htm

  [10] „Того ж року у Полскій землі восени, по Святом Семионі, около Ярославля, знову овощ и ягоди в полях породилися, которих, власне, як серед літа, обфитость великая била.”

  [11] Przykładem Franciszek Makulski, czyli autor książki wydanej w 1790 roku „Bunty ukrainskie czyli Ukrainca nad Ukrainą uwagi. Z przydanem Kazaniem w czasie kluiącego się Buntu”.
 • @Mind Service 00:34:56
  Do nauki płatny hasbarowcu http://www.eastway.pl/historia+krymu
 • @Mind Service 00:34:56 ty hasbarski kundelku..
  Pokazywali w TV, z bliska.To jest Putin!Teraz UPAińskie i hasbarskie psy mają sranie. Już zbrodniarz, złodziej i jewrej Walcman/Poroszenko czuł się jako rządca JewroEuropy i nakazywał Brukseli odwołanie w roku 2018 mistrzostw w Rosji.
 • Autorka - trafny tytuł !!!!!
  Aneksja (łac. annexio – przyłączenie) – zagarnięcie, przyłączenie przez jedno państwo całości lub części terytorium innego państwa, najczęściej przy użyciu siły lub w wyniku wygranej wojny

  Współcześnie zakazana przez prawo międzynarodowe.


  Przykładem aneksji jest np. zagarnięcie przez Niemcy w wojnie z Francją w 1871 Alzacji i Lotaryngii, aneksja przez Niemcy zachodnich terenów Polski w październiku 1939 r., czy aneksja przez ZSRR – w październiku 1939 – terenów wschodnich województw II Rzeczypospolitej, a w czerwcu 1940 państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii, i rumuńskiej Besarabii.

  Merkel: Berlin nie uzna aneksji Krymu.Kanclerz Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczyli w Berlinie, że realizacja porozumienia z Mińska jest "drogą bez alternatywy" do pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Merkel podkreśliła, że nie uzna aneksji Krymu.
  Ukraiński prezydent przyjechał do Berlina w pierwszą rocznicę referendum na Krymie, które doprowadziło do oderwania półwyspu od Ukrainy i jego nieuznawanej przez Zachód aneksji przez Rosję. Jest to jego pierwsza oficjalna wizyta w Niemczech.

  Prezydent Joachim Gauck powitał go z honorami wojskowymi.
 • @Zbójnicki pies 18:18:39
  raczej hasbarowski...wiesz co makrela może??? wielkie nic!!!
 • @Mind Service 00:34:56
  Tutaj filmik z dzisiejszego spotkania prezydenta Kirgizji z prezydentem Putinem. Mają niezły ubaw z tych plotek o chorobach, dziecku czy zamachach, którymi bombardowały nas ostatnio ścieki zwane mediami...

  http://vk.com/antimaydan?z=video-1296461_171256675%2F9540d8a9c572d77d81
 • @Zbójnicki pies 18:18:39 - Prezydent Rosji Władimir Putin udokumentował własne przestępstwo
  Prezydent Rosji Władimir Putin udokumentował własne przestępstwo - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow. To komentarz do filmu "Krym. Droga do ojczyzny" pokazanego przez telewizję Rossija 1.

  Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego.

  W filmie tym dyktator pyszni się operacją wojskową zajęcia Krymu i chwali się gotowością użycia broni atomowej - powiedział Turczynow, cytowany przez służby prasowe. Według niego "państwo jądrowe", czyli Rosja, "jest dziś zagrożeniem dla całego świata".

  I to jest przestroga dla nas wszystkich. Tego szaleńca Putina trzeba jak najszybciej powstrzymać. Nasza bierność tylko go rozzuchwala.

  A teraz chciałbym przytoczyć co ciekawsze komentarze znalezione w sieci na ten temat:

  "Ten facet jest zakompleksiony. Zadawnione urazy wyłażą z niego. Musiał sporo obrywać za młodu a że jest ambitny to odreagowuje i dlatego mamy to co mamy. Im szybciej zniknie tym lepiej dla świata."

  "Sekretarz RBNiO zaznaczył, że wywiad Putina będzie jeszcze jednym udokumentowanym "potwierdzeniem zbrodni rosyjskich wojskowych przed sądami międzynarodowymi, gdzie władze wojskowo-polityczne Federacji Rosyjskiej zasiądą na ławie oskarżonych".

  "W Rosji SEPARATYZM to PRZESTEPSTWO! Ale na wschodzie Ukrainy juz nie... Tm to sie nazywa "patriotyzm" - oczywiscie PROROSYJSKI separatyzm!!! Bo jak Ukraincy chcieli WYWIEZC DO ROSJI tych, co tak za nia tesknia, to w Moskwie nazywalo sie to "bezprawna proba wysiedlenia". Ot, ruska 'logika'!"

  "Był gotowy uzyć broni nuklearnej, ciekawe co by tam później robił, drugi Czernobyl , kiepski z niego strateg jeżeli uważa że broń atomowa rozwiązała by problem , raczej problemów by przybyło."

  "Gdyby użył głowic jądrowych, to usmażyłby swoich... ha ha ha !!! Co za cymbał"

  "Putin zdradził, że Rosja w wypadku problemów z Krymem była przygotowana do postawienia w stan gotowości bojowej swoich sił nuklearnych" Ponieważ Putin wcześniej twierdził ,że zdecydowana większość ludności zamieszkującej Krym to Rosjanie , chciał dokonać ludobójstwa własnego narodu"

  "Chory człowiek. Może faktycznie ma jakiegoś guza mózgu, który sprawia, że myśli jak człowiek niespełna rozumu. I takich ziemia nosi..."

  źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Minal-rok-od-referendum-ktore-doprowadzilo-do-aneksji-Krymu-przez-Rosje,wid,17348955,wiadomosc.html
 • @interesariusz z PL 08:06:54
  https://www.youtube.com/watch?v=tcrt7IxPDCM
 • @Mind Service 19:53:59
  Gdy Putin mówi i występuje w filmie to nie robi tego dla chwały i popularności tylko dla jasno określonych celów.

  Mówienie, był gotów użyć broni jądrowej to ściema wyprodukowana na potrzeby przestraszenia dzisiejszych oponentów. Nic więcej. Żadnej broni jądrowej by nie użył.

  Co do granic Ukrainy to prosiłbym o podanie jakiejś konkretnej procedury, aktu prawnego.

  Nie mogę już znieść tego bełkotu o tym, że Ukraina sobie granic nie zakontraktowała w ONZ.

  ONZ jest bytem zależnym od jej członków - państw. Żadne kontraktowanie, zgłaszanie granic nie jest potrzebne...

  A jeśli uważa ktoś inaczej to ja mówię, że Rosja nie zgłosiła granic do ONZ i w takim razie można podbić Królewiec.

  Ściemą należy także nazwać plotkę o jakiejś prywatnej armii Siienkiewicza - firma ta to firma analityczna. a nie żadne zbrojne ramię byłego ministra.

  Poproszę o dowody na odmienne twierdzenia - ( zdjęcia, umowy, emblematy na mundurach, filmy itd.)
 • @Looking4Silence 20:39:30
  Oczywiście, Putin mówi to na użytek propagandy w Rosji. Bo ten ruski ciemny lud łyka to po ciemku.

  Czy Putler nie użył by broni jadrowej? Coraz bardziej skłaniam się ku temu, że to szaleniec i myślę, że może to zrobić. Oczywiście należało by mu to szybko wybić z głowy poprzez oświadczenie NATO, ze taki krok spotka się z krokiem odwetowym. Moskwa i parę innych miast przestanie istnieć. Pamiętajmy, że Rosjanie nie mają skutecznej obrony antyrakietowej, a ich systemy obronne są opóźnione w stosunku do państw NATO o jakieś 30-50 lat.

  Oczywiście, że to bełkot dla ćwierć inteligentów z tym kontraktowaniem granic w ONZ. Wielokrotnie wyjaśniano, ze to był wymysł rosyjskiej propagandy a w tym dniu nie było żadnej debaty o granicach. Google nie boli. Ukraina należy do ONZ jako pełnoprawny członek tej organizacji i to jest najlepsze potwierdzenie jej granic.

  Opowiastki o prywatnej armii Sienkiewicza to ściema, której nie warto nawet komentować. Czego to wcześniej Rosjanie nie twierdzili... Pamiętam jak kiedyś bardzo się uśmiałem z "poważnych doniesień", że w jakimś porcie
  wyładowują polskie czołgi dla Ukrainy i inny ciężki sprzęt. Dlaczego staki miały by okrążać pół świata, skoro Polska ma granicę lądową z Ukrainą? Takie to są "poważne doniesienia".

  Co do Kaliningradu to kiedyś napisałem notkę o potrzebie odbicia Królewca, który Rosja bezprawnie okupuje: http://1do10.blogspot.com/2014/10/polska-gotowa-na-odbicie-kaliningradu.html
 • @Sara
  Piękne imię masz , polskie ?.
 • @Mind Service 22:05:19
  Wierzysz że to przeżyjesz ?. Tylko pytam ?. Na razie .
 • @Repsol 23:50:35
  Co przeżyję, albo kogo?

  - Putlera? - Oczywiście. Jego dni są policzone.

  A jeżeli chodzi o upadek Rosji to też już niedługo pociągnie: http://1do10.blogspot.com/2014/10/upadek-rosji-coraz-blizej.html

  - Od czasu napisania tej notki wiele sie zmieniło w Rosji - na gorsze...
  I tak się zastanawiam dlaczego Putin nie kocha swoje narodu skoro wpędza go w takie nieszczęścia i biedę?
 • "Lauffeuer" - zdaje się być na indeksie w RFN
  .
  - https://www.youtube.com/watch?v=OErKKcuBTlY

  Wyobrażenie wielu o bezgranicznej wolności mediów, jest jak widać mocno przesadzone.

  W filmie występuje oligarch Kolomojski, są wskazówki, że z jego osobą wiąże się mord w Odessie dokonany przez bojówki grupy panującej w Kijowie.

  Można przyjąć, że inspiracje do tego bestialskiego aktu czerpał Kolomojski i jemu podobni z tysiącletnich tradycji religijnych.

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/12/fb.html

  Kolomojski przygotowuje jak wiemy infrastrukturę od przyjęcia znacznej partii rodaków w Dniepropietrowsku, zadbał o wybudowanie tam centrum menory.

  Lauffeuer - niem. pożar, rozprzestrzeniający się szybko
 • @Mind Service 00:07:16
  Trzymaj się jako zadaniowy .Pzdr. :)
 • @Zbójnicki pies 18:18:39
  Ale już przeciwko aneksji Polski do Unii Europejskiej kanclerz i prezydent Niemiec nic nie mieli i nie widzieli tu żadnych naruszeń prawa międzynarodowego :)))
 • @Mind Service 00:07:16
  Mind, twój mózg wymaga serwisu!
 • @Repsol 23:48:17
  Co innego takie czysto polskie- Bronisław,np.Geremek albo Komorowski .Nie mówiąc już o takim Jarosławie, który kojarzyć się powinien z Mądrym, a nam kojarzy się z Kaczyńskim. :))

  Panie Rapsol, kończ Waść, wstydu oszczędź!
 • @stanislav 09:38:45
  Według oficjalnych wyników PKW do urn poszło 58,85% uprawnionych do głosowania (tj. 17 584 085 osób) spośród 29 864 969 uprawnionych, 77,45% z nich (tj. 13 514 872) odpowiedziało tak na postawione pytanie. 22,55% z nich (tj. 3 935 655) odpowiedziało nie.

  tak więc pod sąd należy natychmiast postawić tych "zdrajców" - to tylko 13.5 mln

  4 mln na "ołtarze"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31