Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 0 komentarzy

Ukraińskie standardy wolności słowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na Ukrainie aresztowano dziennikarza kanału Novorossiya TV.

 

Operator kanału telewizyjnego jest podejrzewany o działalność w organizacji terrorystycznej. Aresztowania dokonała Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU).

„Mowa o obywatelu Ukrainy , który jesienią 2014 roku wyjechał do Doniecka, gdzie objął stanowisko operatora kanału telewizyjnego Novorossiya TV. Podejrzany został zatrzymany 13 marca w Obwodzie Chmielnickim, gdzie przebywał na urlopie.” – napisał Markijan Łubkiwski (doradca szefa SBU) na swojej stronie w serwisie społecznościowym Facebook.

W toku prowadzonego śledztwa SBU wykryła u dziennikarza kontakty naruszające art. 258 p.3 Kodeksu Karnego Ukrainy, który mówi o udziale w organizacji terrorystycznej bądź pomocy w jej działalności.

Według danych organizacji "Reporterzy bez granic", stopień wolności środków masowej informacji na Ukrainie jest niższy niż w Angoli, Afganistanie, Tadżykistanie i Ugandzie. Ukraina zajęła 129 miejsce na 180 klasyfikowanych państw.

Kijów w ostatnim czasie przyjął szereg ustaw świadczących o dążeniu do przejęcia pełnej kontroli nad mediami i pozbawienia ich niezależności. W stacjach telewizyjnych ukraińska prokuratura wszczęła procedurę lustracyjną. W stacjach telewizyjnych ukraińska prokuratura wszczęła procedurę lustracyjną.

Ukraińska Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła pouczenia kanałowi „Intjer” za emisję noworocznego programu z udziałem rosyjskich artystów. Stosowne pouczenie otrzymał również kanał „News One” za transmisję wywiadu z byłym premierem – Nikołajem Azarowem.

Ukraiński dziennikarz Rusłan Kocaba, który wystąpił publicznie przeciwko mobilizacji w kraju, został aresztowany przez SBU w styczniu 2015 roku pod zarzutem zdrady kraju. Organizacja praw człowieka „Amnesty International” uznała Kocabę za więźnia politycznego i wezwała do jego natychmiastowego oraz bezwarunkowego uwolnienia.

Według danych moskiewskiego Biura Praw Człowieka, na Ukrainie odnotowano szereg napaści na rosyjskich dziennikarzy, a 88 przedstawicieli środków masowego przekazu zostało deportowanych. Ponadto, w dniu 12 lutego Rada Najwyższa zawiesiła akredytacje rosyjskich mediów przy organach władzy państwowej.

Kijów, 15 marca 2015

 

Tłumaczenie dla Neonu24.pl – Sara Kostecka na podst. inf. portalu: //tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama

KOMENTARZE

 • Bardzo dobrze, że Ukraińcy wreszcie biorą się za zdrajców i kolaborantów.
  Rusłan Kacaba to wyjątkowy szkodnik. Swego czasu publicznie zapowiedział, że nie podporządkuje się powołaniu do wojska. Namawiał też potencjalnych poborowych, żeby nie bronili kraju przed rosyjską agresją.

  Wyjaśniając swoje osobiste motywy odmowy Kocaba podkreślił, że nie chce brać udziału w "bratobójczej wojnie". - Wolę odsiedzieć w więzieniu od dwóch do pięciu lat niż iść na wojnę, żeby zabijać lub przyczyniać się do zabijania swoich współobywateli żyjących na wschodzie.

  Rusłan Kocaba domagał się natychmiastowego przerwania działań wojennych. Tylko dziwnym trafem myliły mu się adresy. Nie apelował do Rosji aby wycofała się z napaści na Ukrainę, tylko do Ukrainy aby przestała się bronić.

  Ten lwowski dziennikarz już wcześniej zyskał rozgłos z powodu polemik z tezami rządowymi dotyczącymi wydarzeń w Donbasie. Brał stronę Rosji, a nie Ukrainy. Jako jeden z niewielu przedstawicieli ukraińskich mediów przebywał w Doniecku i Ługańsku juz po rozpoczęciu działań zbrojnych - bez pozwolenia.

  ------------------------------
  Prokuratura Generalna Ukrainy aresztowała ukraińskie mienie deputowanych do Rady Najwyższej Krymu, szefów samozwańczych władz półwyspu – Serhija Aksionowa i Wołodymyra Konstantinowa oraz ich kolegów.
  „Nałożyliśmy areszt na 67 samochodów, 70 lokali, w tym mieszkalnych, oraz inne mienie znajdujące się na terenie Ukrainy tych, którzy zdradzili własne państwo na rzecz Rosji. W wymiarze finansowym można to ocenić na 1 miliard 200 milionów hrywien – informuje służba prasowa ukraińskiej prokuratury.

  Aksjonow i Konstantinow są oskarżeni o współudział w zmianie granic państwa i ustroju konstytucyjnego oraz publiczne wzywanie do takich działań.

  W ukraińskim ustawodawstwie przewidywana kara za te czyny w postaci 15 lat pozbawienia wolności z konfiskatą całego majątku.

  za: Kresy24.pl
 • @Mind Service 00:59:36
  Chwała bohaterskim Powstańcom z Donbasu.Likwidujcie to upaińskie bydło,bez żadnych ograniczeń.
  https://www.youtube.com/watch?v=xJWAiPM3wrw
 • @Mind Service 00:59:36
  Kocaba nie pomylił adresów. Ukraina stoi nad grobem , więc długo w więzieniu nie posiedzi.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31