Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 0 komentarzy

Rosja powinna być gwarantem procesu pokojowego na Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent Słowacji – Andrej Kiska uważa, że Rosja ma nie tylko możliwości, ale i obowiązek zapewnienia trwałego pokoju w Donbasie.

„Rosja powinna kierować przebiegiem procesu pokojowego w tym rejonie Ukrainy - powiedział,- Mam nadzieję, że w Donbasie nie zostanie już użyta broń. Liczę na to, że oręż zastąpi się dialogiem, a obie strony będą wypełniać wynegocjowane porozumienia”.

 

Przebywający z wizytą na Słowacji minister spraw zagranicznych Rosji – Siergiej Ławrow oświadczył, że oba państwa są zgodne, iż kryzys ukraiński rozwiązań można jedynie drogą pokojową.

„Jestem przekonany, że mówimy jednym głosem co do konieczności wprowadzenia postanowień z Mińska, w tym rozwiązania problemów humanitarnych, zakończenia blokady ekonomicznej Doniecka i Ługańska, a także reformy prawnej” – powiedział Ławrow.

Z kolei szef MSZ Słowacji – Miroslav Lajcak stwierdził, że „Rosja jest globalnym graczem, bez którego rozwiązanie większości konfliktów na świecie nie jest możliwe”.  Jego zdaniem to dobrze, że wizyta Ławrowa zbiegła się w czasie z rocznicą wyzwolenia Słowacji przez Armię Czerwoną z rąk nazistów. „Nawet jeśli mamy różne poglądy na niektóre kwestie, nie znaczy, że zapomnieliśmy o wydarzeniach sprzed 70 lat, że zapomnieliśmy o historycznej prawdzie” – stwierdził.

Ławrow przyznał, że Rosja stara się nie dopuścić do eskalacji konfliktu, choć w ostatnim czasie obie strony łamały warunki pokojowych ustaleń z Mińska. Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami DNR, ŁNR, OBWE i Rosji w sprawie wycofania z newralgicznych miejsc broni o kalibrze powyżej 100 mm. „Staramy się wspierać wszystkie strony w uzgodnieniu porozumienia, które wzmocni wzajemne zaufanie” – powiedział Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji zaznaczył jednak, że dla dobra sprawy Rada Najwyższa Ukrainy powinna jak najszybciej przegłosować ustawę o specjalnym statusie Donbasu.

Bratysława – 4 kwietnia 2014 / Speckor / TASS

 

Dla Neonu24.pl – Sara Kostecka

na podst. tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama

KOMENTARZE

  • Podpisz Protest Antywojenny
    https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezydent_Rzeczypospolitej_Polskiej_Bronislaw_Komorowski_Protestuje_przeciwko_finansowaniu_zydobanderowskiej_junty_w_Kij/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031