Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 0 komentarzy

Nieznane fakty o Imperium Rosyjskim

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aby w pełni zrozumieć styl życia obywateli Imperium Rosyjskiego, należy poznać kilka interesujących faktów, które przedstawiono poniżej:

1. Największą grupą społeczna Imperium Rosyjskiego byli chłopi.

2. W Imperium Rosyjskim dozwolone było posiadanie przy sobie broni. Do rewolucji 1917 roku można było się w nią zaopatrzyć w sklepach myśliwskich.

3. Zamiast jednostki kilograma używano puda, który odpowiadał 16,38 kg.

4. Do rewolucji Rosja (Imperium Rosyjskie) była najbardziej „niepijącym” krajem w Europie. Rosja tradycyjnie była jednym z najtrzeźwiejszych państw, zajmując przedostatnie miejsce na świecie w piciu alkoholu w ciągu trzech stuleci (od XVII wieku do XX wieku). Mniej niż imperium piła tylko Norwegia.

5. Car Mikołaj II był kuzynem króla brytyjskiego Grzegorza V.

6. W 1904 roku w Rosji było 21 milionów koni (na świecie około 75 milionów): 60% gospodarstw chłopskich posiadało 3 duże konie.

7. Rosja stała się największym i najsilniejszym imperium naftowym i petrochemicznym świata- 94% całego przemysłu było przetwarzane w kraju.

8. Car Piotr III (Karol Piotr Ulrich Holstein-Gottorpski) był narodowości niemieckiej- ze strony ojca był prabratankiem  szwedzkiego króla Karola XII i spadkobiercą tronu szwedzkiego. Gdy w 1751 roku dowiedział się, że jego wujek został królem Szwecji, powiedział: „zaciągnęli mnie do tej przeklętej Rosji, gdzie uważam się za państwowego aresztanta, a gdyby tylko wysłuchali mojej woli, osiadłbym na tronie cywilizowanego kraju”.

9. W 1913 roku Rosja zarobiła na sprzedaży masła śmietankowego tyle samo co z wydobycia złota.

10. Według danych, przemysł Imperium Rosyjskiego w 1914 roku był największym na świecie.





 

 

11. Znamienity zapach „Chanel No 5” nie wymyśliła Koko Chanel, lecz rosyjski perfumiarz- Wergin, który pracował w firmie perfumeryjnej Chanel, wraz z Ernestem Bo.

12. Ilość procentowa wyznawców danych religii wynosiła odpowiednio- prawosławni 69,5%, muzułmanie 11,1%, katolicy 9,1% i żydzi 4,2%.

13. Pierwszym przywódcą, który oficjalnie ogłosił plan światowej redukcji zbrojeń był car Mikołaj II. Swój pomysł przedstawił w 1898 roku w Hadze.

14. Przed pierwszą wojną światową Rosja produkowała tyle samo chleba co USA, Kanada i Argentyna razem wzięte, mimo tego, że same dominowały w tej dziedzinie.

15. Rosja wraz z sojusznikami praktycznie wygrała I wojnę światową pod koniec 1916 roku. Niemcy zaproponowali pokój, lecz strona przeciwna (w tym także Rosja) odrzuciła propozycję. Tylko dzięki lutowej i październikowej rewolucji udało się przetrwać Niemcom do 1918 roku.

KOMENTARZE

 • Wygrała wojnę w1916 r.
  W 1916 tak wygrała z Niemcami, że przegrała. No chyba, że Polska to pikuś. Po co Pan piszesz takie bzdury ?
 • Wszystko to ładnie opisane, zgadne się z faktami.
  Tylko tego nie rozumiem; -//94% całego przemysłu było przetwarzane w kraju.//. -Bo nie wiem jak przetwarza się przemysł czy to w kraju, czy też poza krajem...
 • //10. Według danych, przemysł Imperium Rosyjskiego w 1914 roku był największym na świecie.//
  Wierutna bzdura.
  Przed IWŚ Rosja nie była rozwiniętym krajem przemysłowym.
  Najlepszym dowodem na brak znaczącego przemysłu był stały niedobór amunicji artyleryjskiej w armii carskiej w czasie Wielkiej Wojny.
  Kraje Ententy dostarczały Rosji amunicję na kredyt i bez tych dostaw Rosja nie byłaby w stanie kontynuować wojny.
 • Przodek moj byl namiestnikiem cesarza Franciszka Jozefa na Galicje.
  W zwiazku z tym stanowiskiem czesto jezdzil koleja do Rosji carskiej.Opowiadal, ze pociag zatrzymywal sie na dworcach gdzie staly stoly nakryte bialymi obrusami, na ktorych staly gory jedzenia: kawior, szynki, pieczywo,i wszystko inne, za grosze.
 • Tego też nie umię pojąć;
  14. Przed pierwszą wojną światową Rosja produkowała tyle samo chleba co USA, Kanada i Argentyna razem wzięte, mimo tego, że same dominowały w tej dziedzinie. To znaczy one dominowały same, a Rosja osobno, czy też sama ? Niepojęta to dla mnie logika. Widocznie naprawdę ma rację partyzant, nana i mecenas, nazywając mnie tępym tumanem. Oni pisząc, też wykazują się polotem i logicznymi umysłami. Co na to poradzę żem upośledzony. Nie każdemu Bozia równo dała... ;)))
 • @moher 23:39:37
  Chodzi o przemysl naftowy, o rafinacje ropy naftowej.Mozna ja rafinowac w kraju lub za granica.
 • @staszek kieliszek 23:51:12 Też się domyśliłem, co autor miał na myśli :)))
  Ale mnie chodziło o logiczne wysławianie się. //94% całego przemysłu było przetwarzane w kraju.//. Zgadza się. Masz rację. Ropę się przetwarza, to rozumiem, Ale jak przetwarza się przemysł? może ty mi to jaśniej wytłumaczysz, bo ja nadal nie wiem? .. :))) Jak tam ma się Wiesio Słodowy? Bo modliłem się...SZCZĘŚĆ BOŻE!
 • @mecenas 00:31:33 -//W latach 1928-1938 przemysł ZSRR urósł niemal sześciokrotnie.//
  Tak Roczniki statystyczne nie kłamią. Oczywiście poza tymi wydawanymi w komunie. Latwo było osiągnąć sześciokrotny wzrost. gdy się cały kraj zrujnowało, i startowano z niskiego pułapu. Poza tym, przy pomocy z zachodu (NEP, a potem pomoc Niemiecka w zamiam za zboże od stalina, co wywołało głód w Rosji. No, i niemieccy piloci mieli gdzie ćwiczyć.)
 • @Netwalker 00:48:31 //Kurde zawsze daje się nabrać//
  To nic. Najważniejsze to to, że szukasz prawdy, innych oceniając. Ucz się historii, ucz. Może jeszcze będą z Ciebie ludzie. Powodzenia!:))) -- -- -////Moher ja tam do ludzi się nie uprzedzam najpierw czytam co mają do powiedzenia, przeczytałem tu i ówdzie twoje przemyślenia intelektualno filozoficzne i za cholerę nie mogę cię rozgryźć.
  Piszesz straszne i nachalne bzdury, są dwie możliwości, albo taki głupi jesteś, historii nigdy się nie uczyłeś, opanowałeś 3 klas szkoły podstawowej - w co nie wierzę, albo też trolujesz tutaj za kilka szekli co jest bardziej prawdopodobne - jak jest naprawdę?///

  Netwalker 11.04.2015 00:30:0
 • @Netwalker 00:49:27Szukaj prawdy dalej,skoroś taki bystry poszukiwacz.
  Prawda wyzwala. Chybaś coś na ten temat słyszał?
 • @Murzynio 23:38:20
  Jak Polska jest to Pikuś, to Imperium jest Jak-Ta-La-La.
  Takie Juro-Gender.
  Znaczy.
 • @Netwalker 01:03:34 // trudno zrozumieć co chcesz wyartykułować,//
  Na brak rozumu nic Ci nie poradzę. Przykro mi ;))). Może pójdź do apteki i poproś o lek pod nazwą "Sapientia"?
 • @partyzant 01:04:46 -//Moher bredzisz o niczym vs fakty tak szybkiego rozwoju świat nie widział//
  Pewnie, że nie widział. I dlatego Gorbaczow nie mógł zapewnić każdemu człowiekowi radzieckiemu aparatu fotograficznego i musiał ogłosić bankructwo, nazwane dla zmyłki "pieriestrojka".
 • @partyzant 01:04:46 ////dzięki temu żyjesz tumanie bo cię wyzwolili.//ŻARTUJĘ//.
  ///Zobacz kto to liczył durniu.///. -Oczywiście! wiem że żartujesz! Cały ten tutaj Twój trolling to jeden wielki żart. Kpina z prawdy. Ale czy nie pomyliłeś adresów? Bo tu chyba nie kabaret i nie tu wszyscy wchodzą, by czytać cyniczne żarty?
 • -----WAŻNE !!!
  https://treborok.wordpress.com/
 • @ninanonimowa 06:07:06
  ważny filmik. Ciekawy.

  oby się stało to o czym mówi ten amerykanin
 • Nauka Rosyjska stala na najwyzszym poziomie.W 1967 na Politechnice
  Krakowskiej uczylem sie mechaniki z podrecznika carskiego.A dzis?Rozwoj techniki, wiedzy, nauki zostal zatrzymany na calym swiecie.Jak by ktos wiedze przykryl pokrywka.Komputery.To zabawki.Mialy przyspieszyc rozwoj ludzkiej wiedzy po przez niesamowita zdolnosc obliczeniowa.Tak sie nie stalo.Zawieszaja sie, za stanowisko dla inzyniera mechanika trzeba zaplacic $80 tys.Bez szkolenia, ktorego nikt nie oferuje.Kazda firma ma inny program do rysowania.Nie moga sie ze soba porozumiec.Trzeba kupic program tlumaczacy z jednego programu do drugiego ale one nie pracuja, zawieszaja sie.Paraliz przemyslu.Celowy.Pracowalem przez ostatnie 35 lat w USA jako inzynier mechanic na komputerach.W 1980 Lochkead zrobil program komputerowy by narysowac F-16.Program nazywal sie CADAM.Francuzi nie chcac zostac w tyle zrobili program CATIA, by narysowac swego mysliwca.Tak to sie wszystko zaczelo.Pozniej FORD zrobil swoj program, pozniej inni.Problem byl w tym wszystikim, ze za pomoca komuterow rysowalo sie 3-4 razy dluzej niz na papierze olowkiem.Tak do dzis jest.Komputery zabily rozwoj przemyslu.Nie da sie zrobic nic nowego bo obsluga tych programow do rysowania jest tak skomplikowana ze ludzki umysl tego nie przyswaja.Po prostu rece opadaja, ludzie zwalniaja sie z pracy, ida na emeryture a mlodzi nie chca sie za to brac.Koniec rozwoju.
 • @staszek kieliszek 09:02:27
  Oto moja ostatnia maszyna w zyciu, ktora mialem zaszczyt projektowac 4 lata temu.Tkanie skrzydel dla Airbusa z paseczkow weglowych dla firmy Alenia,Wlochy.Jak dlugo to polata w powietrzu? Nikt nie wie, bo nikt nie probowal.Bedziecie pierwszymi.Wczoraj zasadzilem 2 grzedy ziemniakow.Jutro posieje fasolke szparagowa.
 • @staszek kieliszek 09:26:48
  https://www.youtube.com/watch?v=QDbrVTWnFIU
 • Przyczynek do tez podrzucanych przez Sarę
  Cytat: "Do rewolucji Rosja (Imperium Rosyjskie) była najbardziej „niepijącym” krajem w Europie. Rosja tradycyjnie była jednym z najtrzeźwiejszych państw, zajmując przedostatnie miejsce na świecie w piciu alkoholu w ciągu trzech stuleci (od XVII wieku do XX wieku)..."

  Tym samym odkryto okropny spisek, bo już pięćdziesiąt lat później, czyli wystarczyły dwa pokolenia, a długość życia mężczyżn w ZSRR zmniejszyła się drastycznie i wg. szacunków w połowie przedwczesnych zgonów maczała swe brudne paluchy wódka. ciekawe kto za tym spiskiem stoi? :P

  Delikatna kobieta zapewne nie wie, że w Rosji pije się głównie samogon, co niestety nie jest ujmowane w rocznikach statystycznych jako produkcja czystego spirytusu per capita.

  Proszę zajrzeć tu, gdzie agenda ONZ podaje dane dotyczące różnych aspektów demograficznych świata:
  http://www.un.org/en/development/desa/population/theme/mortality/index.shtml

  http://www.un.org/en/development/desa/population/publications/mortality/world-mortality-report-2013.shtml

  Pod drugim linkiem jest raport dotyczący ryzyka związanego ze śmiertelnością dla różnych grup wiekowych. Proszę zajrzeć na stronę gdzie porównano Ukrainę i sąsiednią Rumunię (str 85) i na następną gdzie porównano Rosję i Estonię (str 86). Szansa przeżycia dla grupy wiekowej począwszy od 20 - 25 roku życia spada w stosunku do porównywanego kraju, dramatycznie w przypadku Ukrainy.
 • Dałem 5 i...
  pozdrawiam:-)
 • Na szczęście dla Polski
  Na szczęście dla Polski, Imperium Romanowów upadło, ale wcześniej osłabiło Cesarstwo Habsburgów i Hohenzollernów. Na gruzach których odrodziła się Polska.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031