Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 0 komentarzy

Zagadkowa postać Borysa Godunowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dokładna data jego narodzin nie jest znana. Niektóre źródła podają 1549 rok, zaś inne rok 1552. Po śmierci ojca został włączony do opriczniny cara i zapewne nie pozostawiłby po sobie żadnego śladu na kartach historii, gdyby nie przewrotny los.

Iwan Groźny przypadkowo zabił w trakcie kłótni swojego syna Iwana, będącego spadkobiercą tronu, w wyniku czego czapkę monomacha odziedziczył Fiodor- starszy syn Iwana, żonaty z siostrą Borysa Godunowa. Ostrożny i sprytny Godunow przez długi czas nie mieszał się w nadworne intrygi i spiski, dzięki czemu w 1584 roku stał się bliskim współpracownikiem cara. W tym samym roku w niejasnych okolicznościach umarł sam Iwan IV Groźny. Przy jego łożu czuwał Borys Godunow i bojar Bielskij. Nie są znane żadne złe zamiary, którymi mógł się kierować Bielskij, aby życzyć carowi śmierci, jednak co do tych Borysa nie ma wątpliwości. W ostatnich latach życia Iwan był bardzo niezadowolony z żony swojego syna(siostry Godunowa), gdyż nie mogła ona mieć dzieci. Car przekonywał swojego syna, aby rozwiódł się z nią. Po śmierci Iwana, carem Rosji został Fiodor, który nie był w stanie rządzić krajem. W rzeczywistości jej władcą w trakcie 14 lat "rządów" Fiodora był Borys Godunow, który kierował polityką wewnętrzną i zagraniczną kraju. Borysowi w sięgnięciu po pełnoprawną władzę przeszkadzał jedynie carewicz Dymitr, będący spadkobiercą tronu. Jednakże w 1591 roku chłopiec umarł w niejasnych okolicznościach od rany ciętej. Owa śmierć była bardzo wygodna dla Borysa Godunowa, lecz żadnych historycznych dowodów co do jego winy nie ma. W 1593 roku car Fiodor umiera a na tronie zasiada Godunow.

Borys Godunow okazał się dobrym carem, cała jego polityka była ukierunkowana na umocnienie państwa rosyjskiego. Podczas swoich rządów (oficjalnych jak również i nieoficjalnych) ujawnił swój talent i wizjonierstwo. Polityka zagraniczna Godunowa ukierunkowana była na zachód- pragnął dobrych stosunków i współpracy z krajami europejskimi. Lecz dążenie do przyjacielskich stosunków, nie przeszkodziło mu we wmieszaniu się w wewnętrzne sprawy Szwecji i przejęciu utraconego niegdyś terytorium na rzecz tego kraju. Do polityki wewnętrznej wniósł wiele nowego, na przykład dzięki niemu wybrano głowę rosyjskiej cerkwi. Dla rządów Godunowa jest charakterystyczny wzrost rozwoju miast. Ponadto dążył do polepszenia losu biedoty, zmniejszając system podatkowy. Borys Godunow umarł 12 kwietnia 1605 roku.

 

Na podst.: //ei1918.ru/politika-imperii/vnutrennyaya-i-vneshnyaya-politika-borisa-godunova.html dla Neon24.pl - Sara Kostecka

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031